31Operatorul regional al sistemelor de apă și canalizare din județul Prahova, HIDRO PRAHOVA SA anunță că își va extinde aria de operare în comunele Ceptura, Colceag, Măgureni, Olari, Păcureți, Provița de Jos, Râfov, Starchiojd și Tătaru, localități ce cumulează un număr de peste 32.000 de locuitori.

dsc 1453cjph1Marţi, 30 ianuarie 2018 a avut loc conferinţa de lansare a proiectului „Fazarea proiectului Sistem de management integrat al deșeurilor în județul Prahova”, finanţat prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020 - Axa Prioritară 3, Dezvoltarea infrastructurii de mediu în condiții de management eficient al resurselor.

dsc 01081Luni, 15 ianuarie 2018, Consiliul Județean Prahova şi instituțiile de cultură din județ au organizat o serie de manifestări, prilejuite de sărbătorirea Zilei Culturii Naționale. Conform Legii nr. 238 /7 decembrie 2010, ziua de 15 ianuarie, aleasă ca Zi a Culturii Naţionale, reprezintă data naşterii poetului naţional al românilor - Mihai Eminescu (1850-1889).

Presedinte CJPH Guvern 9 ian 2018Preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Bogdan Toader, a participat marţi, 9 ianuarie 2018, la semnarea contractului pentru achiziţionarea unor echipamente de imagistică medicală. Evenimentul a avut loc la sediul Guvernului României, în prezenţa Prim-Ministrului, Mihai Tudose şi a Ministrului Sănătăţii, Florian Bodog.