dsc 2238cjph1Preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Bogdan Toader şi vicepreşedintele Ludmila Sfîrloagă, alături de viceprim-ministrul Viorel Ştefan au participat luni, 11 iunie 2018, la evenimentul oficial prin care investitorul British American Tobacco (BAT) a anunţat extinderea activităţii din Ploieşti.

p1014575Preşedintele  Consiliului  Judeţean  Prahova, Bogdan Toader şi vicepreşedintele Ludmila Sfîrloagă au primit  sâmbătă, 9 iunie 2018, vizita ambasadorului Finlandei în România, excelenţa sa, doamna Päivi Pohjanheimo, cu prilejul  deschiderii oficiale a celei de a III-a ediţii a Festivalului Internațional de Educație - FIEdu 2018.

p10144921Preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Bogdan Toader şi vicepreşedintele Ludmila Sfîrloagă au participat luni, 4 iunie 2018, alături de Ministrul Mediului, Graţiela Gavrilescu, la demararea probelor tehnologice la Staţia de Tratare Mecano-Biologică (STMB) a deşeurilor biodegradabile Ploieşti, acestea urmând a se încheia la sfârşitul lunii august 2018.

a91Vicepreşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Ludmila Sfîrloagă, a participat vineri, 1 iunie 2018, alături de preşedintele Uniunii Elene din România, Dragoş Zisopol şi ambasadorul Republicii Elene în România, excelenţa sa, Vassilis Papadopoulos, la prezentarea şi lansarea oficială a proiectului cultural-istoric "Drumul Cantacuzinilor".

fvbfvf1Consiliul Județean Prahova a depus astăzi, 29 mai 2018, în vederea finanțării din fonduri Europene nerambursabile, Proiectul cu titlul „Modernizarea și reabilitarea drumurilor județene identificate în Prioritatea 1 a Regiunii Sud Muntenia – Traseul Regional 2 – Tronsonul Prahova – DJ 720 (km.15+500- km.30+000)”.

w221În anul 2013, Consiliul Județean Prahova a semnat un contract de finanțare din Fondul European de Dezvoltare Regională, continuat, prin semnarea fazării în octombrie 2017, prin Fondul de Coeziune, pentru Proiectul “Sistem de Management Integrat al Deșeurilor în Județul Prahova” (SMID) cu ajutorul căruia s-au realizat o serie de obiective care, împreuna cu celelalte investiții specifice existente, constituie infrastructura necesară realizării unui management integrat al deșeurilor in judetul Prahova, în conformitate cu prevederile legislației naționale în vigoare.