Administratorul Public al Judeţului Prahova, Fabioara Ionescu a participat luni, 26 iunie 2017 la evenimentele prilejuite de sărbătorirea Zilei Drapelului Naţional.

Ziua Drapelului a fost proclamată prin Legea nr. 96 din 20 mai 1998 şi este marcată în fiecare an de către autorităţile publice prin organizarea unor manifestări cultural-istorice. În 1834, voievodul Ţării Româneşti , Alexandru Ghica a atribuit armatei ca steag tricolorul, cu cele 3 culori – roşu, galben şi albastru – consfinţirea steagului având loc prin decret în timpul Revoluţiei Paşoptiste - când s-a precizat că pentru stindard ,,culorile sunt albastru închis, galben deschis şi roşu carmin”, dispuse vertical, aranjate în ordinea următoare: „lângă lemn vine albastru, apoi galben şi apoi roşu “. Ziua Drapelului a fost instituită pentru a marca data de 26 Iunie 1848, când guvernul a hotărât că tricolorul - roşu, galben şi albastru - reprezintă steagul naţional al ţării.

Administratorul Public al Judetului Prahova, Fabioara Ionescu a subliniat importanţa Zilei Drapelului Naţional, amintind că acesta este un simbol sfânt al unităţii naţionale, simbol pe care înaintaşii noştri l-au apărat cu demnitate şi onoare; de aceea avem datoria de a cultiva pentru generaţiile viitoare conştiinţa apartenenţei la ţară, la neam, la valorile tradiţionale, păstrând vie memoria eroilor precum şi a celor care au contribuit la crearea statului român modern.

La evenimentul de astăzi au mai participat: subprefectul Judeţului Prahova, Emil Drăgănescu; primarul Municipiului Ploieşti, Adrian Dobre; consilieri judeţeni; parlamentari de Prahova; reprezentanţi ai administraţiei publice locale.