Operatorul regional al sistemelor de apă și canalizare din județul Prahova, HIDRO PRAHOVA SA anunță că își va extinde aria de operare în comunele Ceptura, Colceag, Măgureni, Olari, Păcureți, Provița de Jos, Râfov, Starchiojd și Tătaru, localități ce cumulează un număr de peste 32.000 de locuitori.

Decizia vine în urma asocierii acestor comune cu Consiliul Județean Prahova, în cadrul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) “Parteneriatul pentru Managementul Apei – Prahova”. Pentru unităţile administrativ-teritoriale membre, ADI a delegat către HIDRO PRAHOVA SA gestiunea serviciului de alimentare cu apă și canalizare, în acord cu strategia națională de creare a unor furnizori de servicii integrate.

Aderarea celor nouă comune la Asociația de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) a fost oficializată luni, 12 februarie 2018, în cadrul Adunării Generale a Asociaților acestei structuri, în prezența președintelui Consiliului Județean Prahova, Bogdan Toader, a conducerii ADI și majorității primarilor din localitățile membre.

După finalizarea procedurilor de preluare, societatea HIDRO PRAHOVA își va desfășura activitatea în 64 de localități, asigurând administrarea sistemelor de apă și canalizare din 12 orașe și 52 de comune ale județului Prahova.

“Obiectivul societății HIDRO PRAHOVA SA este să își extindă activitatea în cât mai multe localități din județ, pentru a facilita accesul acestora la fondurile europene în următorii ani, în scopul dezvoltării infrastructurii de apă-canal.” a declarat directorul general al HIDRO PRAHOVA, Adrian Semcu.

În cadrul întâlnirii Asociației de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) “Parteneriatul pentru Managementul Apei – Prahova” a mai fost prezentată lista de investiții prioritare, elaborată de către consultantul desemnat EPTISA pentru programul POIM, finanțat din fonduri europene pentru 2014-2020, precum și analiza oportunității atragerii în ADI a localităților care în prezent au contract de delegare a serviciului de apă-canal cu alți operatori decât HIDRO PRAHOVA SA.

Hidro-Prahova