Președintele Consiliului Județean Prahova, Bogdan Toader și vicepreședintele Ludmila Sfîrloagă, alături de Principele Nicolae al României au participat miercuri, 28 noiembrie 2018, în localitatea prahoveană Blejoi la ceremonia de dezvelire a monumentului ce o reprezintă pe Regina Maria (1875-1938).

Această inițiativă prin care sărbătorim Centenarul și totodată ne arătăm prețuirea față de valorile naționale, a fost susținută de administrația județeană.
Statuia va aminti permanent locuitorilor din Blejoi, dar și celor aflați în tranzit, de figura feminină a Marii Uniri – Regina Maria.

Făurirea statului naţional unitar român, la sfârşitul anului 1918, a fost rezultatul incontestabil al vitejiei ostaşilor români, la care s-a adăugat neobosita stăruinţă a întregului popor, a clasei politice şi, nu în ultimul rând, a Regelui Ferdinand şi a Reginei Maria.

Rolul covârşitor pe care l-a avut aceasta în timpul Primul Război Mondial, a facut-o să merite apelativul de "Mama tuturor", rămânând pentru români, un simbol al curajului neclintit, una din marile figuri ale istoriei naționale.

Pe partea frontală a soclului unde este amplasată statuia Reginei Maria, din comuna Blejoi stă scris un mesaj sugestiv: "Țării mele și poporului meu: v-am iubit cu toată puterea inimii mele".
Gândindu-ne la acest mesaj, și noi la un secol de la Marea Unire, trebuie să păstram vie amintirea celor ce au făurit România Mare și să acționăm cu demnitate pentru a arăta lumii că suntem un popor cu valori solide, care își respectă înaintașii și trecutul istoric.

Cu prilejul acestor manifestări culturale, președintele Bogdan Toader a acordat primarului comunei Blejoi, domnul Adrian Dumitru, o diplomă de excelență pentru promovarea valorilor neamului românesc, iar Principelui Nicolae al României, i-a oferit în semn de prețuire, Placheta aniversară "România 100".

Regina Maria

Ziar Consiliul Judetean Prahova