Joi, 6 iunie 2019, cu ocazia Zilei Eroilor şi a sărbătorii creştine a Înălţării Domnului, în Municipiul Ploieşti şi în judeţul Prahova au avut loc manifestări comemorative.

Prezent la aceste evenimente, administratorul public al Judeţului Prahova, Fabioara Ionescu, a subliniat că avem datoria să nu le uităm niciodată sacrificiul celor care, în numele unor idealuri, au făcut posibilă dezvoltarea şi modernizarea României.
Exemplul lor de curaj şi simţ al datoriei reprezintă o moştenire, care trebuie transmisă generaţiilor viitoare.

Cu  ocazia acestei zile cu o semnificatie deosebită pentru toți românii, s-au depus coroane de flori la Monumentul Eroilor de la ”Cimitirul Militar Bolovani” precum şi la Catedrala  ”Înălţarea Domnului”  din Ploieşti.

De altfel, este o tradiţie pentru locuitorii județului Prahova să îşi omagieze eroii, păstrand vie amintirea lor.

Fiecare pagină a istoriei noastre, fie că se numeşte Posada, Rovine, Smârdan, Rahova, Podul Înalt, Plevna, Griviţa, Mărăşti, Mărăşeşti, Oituz, poartă pecetea eroilor români.

Îi considerăm eroi  şi pe cei care au fost răniţi în diferite împrejurări, precum și  în teatrele de operații din afara țării, apărând principiile şi valorile străbune, precum şi pe veteranii de război, care sunt un exemplu demn de urmat.

La evenimentul de astăzi au mai participat: subprefectul Judeţului Prahova, Emil Drăgănescu; consilieri judeţeni; parlamentari de Prahova; reprezentanţi ai autorităților locale, ai veteranilor de război şi ai instituţiilor de cultură.

Ziua Eroilor

Ziar Consiliul Judetean Prahova