În perioada 2 – 8 iunie 2019, o delegaţie a Consiliului Judeţean Prahova, condusă de preşedintele Bogdan Toader și vicepreședintele Ludmila Sfîrloagă, a participat la evenimentul Europrahova, organizat în Cehia și în Slovacia.

Prin această manifestare complexă aflată la cea de-a XIII-a ediție s-a promovat județul Prahova în spațiul european, în contextul Președinției României la Consiliul Uniunii Europene.
Desfășurarea acestor evenimente în țările menționate s-a relizat la invitația ambasadei României în Republica Slovacia și a ambasadei României în Republica Cehă.

În prima zi a deplasării oficiale, respectiv duminică, 2 iunie 2019, preşedintele Bogdan Toader, a fost întâmpinat de autoritățile locale din Lucenec, care au făcut o prezentare a regiunii, scoţând în evidenţă domeniile specifice.

În ceea ce priveşte Judeţul Prahova a fost evidenţiată tradiţia sectorului petrolier dar şi oportunitatea pe care o oferă parcurile industriale.
Președintele Regiunii Bratislava, Juraj Droba, și primarul din Lucenek, Alexandra Pivkova precum și reprezentanți ai mediului de afaceri au prezentat în cadrul unor întâlniri oficiale modele de dezvolare durabilă și antreprenoriat sustenabil.

La aceste întrevederi a participat și ambasadorul României în Republica Slovacă, excelența sa, Steluța Arhire.

Delegația condusă de președintele Bogdan Toader a depus o coroană de flori la monumentul din centrul Cimitirului Eroilor Români din orașul Zvolen, care s-au jertfit în luptele purtate în perioada 18 decembrie 1944 - 12 mai 1945, pentru eliberarea Cehoslovaciei.
Acesta este cel mai mare cimitir de război românesc din străinatate fiind declarat monument cultural în anul 1963, aici avându-și locul de veci peste 10.000 de militari români, alături de militari aparținând altor state participante la Al Doilea Război Mondial.

Vizita delegației române a continuat în Republica Cehă, unde a avut loc o întâlnire oficială, prezidată de primarul din orașul Kromeriz, Jaroslav Nemec.
Oficialii prahoveni și autoritățile locale din Kromeriz au discutat și despre viitoare parteneriate în domeniul cultural și turistic, abordând și exemplele de bună practică, pe care Republica Cehă le are în domeniul atragerii de fonduri europene. Din partea statului român, la acest eveniment, a participat și exclența sa, Carmen Liliana Burlacu, ambasadorul Romaniei în Cehia.

Nu au fost uitați nici eroii români căzuți pe meleaguri cehe, depunându-se coroane de flori la Monumentul Ostașilor Români din orașul Kromeriz. Seara s-a încheiat cu un spectacol folcloric susținut de ansamblul ,,Perinița”, al Centrului Județean de Cultură Prahova. În capitala Cehiei, Praga, delegația din județul Prahova a participat la manifestarea ,,International Emabassy & Culture Festival”, unde cultura și identitatea românească au fost apreciate de participanți și turiști.

Totodată, Parcul Municipal din Lucenek, Casa de Cultură din Kromeriz și Centrul vechi din Bratislava au găzduit standurile de prezentare ale județului Prahova, iar pe scene special amenajate au evoluat Ansamblul folcloric „Perinița” al Centrului Județean de Cultură Prahova, Orchestra populară „Flacăra Prahovei” a Filarmonicii „Paul Constantinescu” din Ploiești, dar și artiștii Teatrului „Toma Caragiu”.
Nu în ultimul rând, turiști din întreaga lume s-au bucurat de frumusețea iilor și a maramelor tradiționale, de covoarele țesute din lână, dar mai ales de gustul unic al produselor culinare tradiționale și a vinului prahovean.

Manifestarea ExpoPrahova 2019 a reunit mai multe instituții de cultură din Prahova precum: Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, Biblioteca Județeană Nicolae Iorga, Muzeul Judeţean de Artă ,,Ion Ionescu Quintus”, Centrul Judeţean de Cultură Prahova, Muzeul de Județean de Științele Naturii, Filarmonica „Paul Constantinescu” din Ploiești și Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești. De asemenea, mai multe firme s-au alăturat delegației: Cris-Tim, S.C. Ferma IP Valea Doftanei (cu cașcaveaua tradițională), Casa de Vinuri Bolgiu, Rovit Valea Călugărească, Oltina, Budureasca și Crama Tohani.

Din delegația oficială au mai făcut parte: meșterii populari Iulia Goran din orașul Breaza și Maria Călinoiu din comuna Izvoarele, ansamblul folcloric ,,Perinița”, orchestra populară „Flacăra Prahovei” a Filarmonicii „Paul Constantinescu” din Ploiești, artiștii Teatrului „Toma Caragiu” Ploiesti, consilieri județeni și personal din aparatul propriu al Consiliului.

Europrahova

Ziar Consiliul Judetean Prahova