Președintele Consiliului Județean Prahova, Bogdan Toader, a făcut o vizită de lucru la sediul Spitalului Județean de Urgență Ploiești, unde recent au fost finalizate lucrările de modernizare a căilor de acces, a aleilor pietonale și a parcării din incinta unității sanitare.

Administrația județeană a demarat încă de la sfârșitul anului 2017 lucrări ample de modernizare și reabilitare la Spitalul Județean de Urgență Ploiești.Acestea au început cu modernizarea secției Cardiologie, iar ulterior, programul de îmbunătăţire a infrastructurii spitaliceşti a continuat cu secţiile Interne, Ortopedie,Chirurgie vasculară si Neurologie.

Astăzi, au fost finalizate lucrările în exteriorul unității spitalicești și conform calendarului stabilit, va începe modernizarea Unității de Primiri Urgențe (UPU) și a ambulatoriului. Amenajarea unei parcări noi și construirea unui corp de clădire nou sunt obiective prioritare în ceea ce privește unitatea sanitară prahoveană.

Modernizarea Spitalului Judeţean de Urgenţă Ploieşti, face parte dintr-un proiect amplu, derulat de Consiliul Județean Prahova, proiect ce vizează reabilitarea celei mai mari unități spitalicești din județ, sănătatea fiind una din prioritățile mandatului președintelui Bogdan Toader.

SJU Ploiești