unirea principatelor 24ian2019Cu prilejul aniversării a 160 de ani de la Unirea Principatelor Române, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova și secțiile sale, din Ploiești și județ, organizează următoarele activităţi cultural-educative:

ziua culturii nationale 15ian2019Cu prilejul celei de-a IX-a ediții a Zilei Culturii Naționale, marţi, 15 ianuarie 2019, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova și secțiile sale, din Ploiești și județ, omagiază personalități ale culturii prahovene și naționale prin depuneri de flori la statuile acestora și organizarea următoarelor activități:

NIorga Valeni 27nov2018În anul Centenarului Marii Uniri, sub egida programului naţional „România 100 de ani”, Muzeul Memorial „Nicolae Iorga” Vălenii de Munte, secţie a Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, vă invită marţi, 27 noiembrie 2018, de la ora 12.00, la evocarea „Marea Unire şi rolul patriotului Nicolae Iorga”.

romania mare 12nov20181Sub egida programului național „România, 100 de ani”, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova vă invită la sediul său din Ploieşti, str. Toma Caragiu nr. 10, să vizitaţi expoziţia temporară a lunii noiembrie „România Mare. Repere internaţionale 1918 - 1919”, care prezintă bunuri culturale de excepţie – globul pământesc, 1920; Pactul Societăţii Naţiunilor, 1919 – achiziţii recente în patrimoniul muzeal al instituţiei.

Ziar Consiliul Judetean Prahova