noaptea cercetatorilor 2019Muzeul Judeţean de Ştiinţele Naturii Prahova alături de Institutul de Antropologie Fr. I. Rainer al Academiei Române, Colegiul Naţional N. Iorga din Vălenii de Munte, Alianţa Franceză Ploieşti şi Liceul de Poliţie V. Lascăr din Câmpina, vă invită vineri, 27 septembrie 2019, să descoperiţi cele mai atractive rezultate ale cercetării din domeniul ştiinţelor naturii, antropologiei, roboticii şi fizicii, chimiei

zilele europene ale patrimoniului 2019Consiliul Județean Prahova, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova și secțiile sale, vă invită să participaţi la evenimentele organizate cu prilejul celei de-a XXVII-a ediții a Zilelor Europene ale Patrimoniului, cu tema „Biblioteca, arhiva, trezorieri de patrimoniu cultural”.

ziua limbii romane 31august2019Cu prilejul celei de a VII-a ediţii a Zilei Limbii Române, Consiliul Județean Prahova, Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova şi secţiile sale celebreză una dintre cele mai importante zile ale identităţii naţionale prin următorul program:

Viata la conacMuzeul „Conacul Bellu”, secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, vă invită sâmbătă, 22 iunie 2019, începând cu ora 11.00, la sediul său din Urlaţi, str. Orzoaia de Sus nr. 12, să participați la matineul muzeal „Viaţa la conac”,organizat în colaborare cu Fundaţia „Calea Victoriei”.