ziua limbii romane 29august2018În Anul European al Patrimoniului, cu prilejul celei de a VI-a ediţii a Zilei Limbii Române, înscrisă în programul naţional "România 100", Consiliul Judeţean Prahova şi Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova cu secţiile sale, celebreză una dintre cele mai importante zile ale identităţii naţionale prin următorul program

ziua imnului 29iulie20181În Anul Centenarului Marii Uniri, Consiliul Judeţea Prahova şi Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova cu secțiile sale din județ vă invită, în perioada 25-29 iulie, la manifestările culturale dedicate Zilei Imnului Național al României, organizate sub egida Programului Național „România 100 de ani”:

Costumul popular muntenesc 25iulie20181Sub egida Programului Naţional „România 100 de ani”, Consiliul Judeţean Prahova şi Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova vă invită miercuri, 25 iulie 2018, ora 11.30, la sediul său din Ploieşti, str. Toma Caragiu nr. 10, să participaţi la vernisajul expoziţiei temporare „Repere identitare – Costumul popular muntenesc”.

omagiu caragialeVă invităm vineri, 22 iunie 2018, începând cu ora 10.00, la sediul Muzeului „Ion Luca Caragiale” din Ploieşti, str. Kutuzov nr.1, secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, să-l omagiem pe genialul dramaturg Ion Luca Caragiale (1852-1912), la 106 ani de la trecerea în eternitate, cel care a dăruit românilor o operă cu un caracter profund moralizator, în care a surprins cu acuratețe tipologii umane actuale și astăzi.

22 6 18 ist1Din 2013, bluza tradițională românească a dobândit o zi numai a ei, 24 iunie – Ziua Universală a Iei. În calendarul popular, în aceeași zi se sărbătoresc Sânzienele, ființe mitologice care, în imaginația colectivă, capătă înfățișarea unor fete învășmântate în ii, purtând pe cap cununi din spice de grâu și din sânziene, plante ce înfloresc în această perioadă.
În 2018, Anul European al Patrimoniului Cultural, în semn de profund respect pentru tradițiile și obiceiurile populare românești, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova și secțiile sale din județ vor celebra Ziua Universală a Iei:

afis ziua portilor deschise budureascaJoi, 21 iunie 2018, ora 12.00, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova organizează ZIUA PORȚILOR DESCHISE la Rezervația Arheologică Budureasca. Iubitorii de istorie și arheologie sunt așteptați la baza Rezervației Arheologice Budureasca, comuna Vadu Săpat, județul Prahova, pentru a afla mai multe informații cu privire la istoricul și cercetările întreprinse în acest important sit arheologic.

Rolul muzeelor muzeografia romaneasca 4iunie20181Sub egida programului național "România 100", Consiliul Judeţean Prahova şi Muzeul Memorial „Nicolae Iorga” Vălenii de Munte, secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, organizează, în perioada 7–8 iunie 2018, la sediul Muzeului de Artă Religioasă din Vălenii de Munte, str. George Enescu nr. 3, Sesiunea Națională de Comunicări Științifice „Rolul muzeelor memoriale în muzeografia românească”.