Noaptea muzeelor 19mai2018Iniţiată de Ministerul Culturii şi Comunicării din Franţa și patronată în prezent de Consiliul Europei, de UNESCO şi de Consiliul Internaţional al Muzeelor, Noaptea Muzeelor este un eveniment de succes desfăşurat la nivel internaţional şi aflat anul acesta la a 14-a ediţie.

ziua internationala a muzeelor 18mai2018Sub egida programului național "România 100" şi a Anului European al Patrimoniului Cultural, Consiliul Județean Prahova și Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova cu secțiile sale din Ploiești și județ, vă invită vineri, 18 mai 2018, la evenimentele culturale organizate cu ocazia celei de-a 41-a ediții a Zilei Internaționale a Muzeelor, care se desfășoară sub tema „Muzee hiperconectate: abordări noi, public nou”.

9mai2018 MJIAPh1Sub egida programului național "România 100", Consiliul Judeţean Prahova şi Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova, împreună cu secțiile sale din Ploiești și județ, vă invită, în perioada 8-10 mai 2018, la evenimentele culturale menite să celebreze data de 9 mai

Bijuterii muzeale 5mai20181Continuând o frumoasă tradiție, duminică, 6 mai 2018, ora 11.00, Consiliul Judeţean Prahova şi Muzeul Memorial „Paul Constantinescu”, secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, vă invită la cel de-al treilea recital instrumental din actuala stagiune muzicală 2017-2018 organizat împreună cu Fundația Culturală „Remember Enescu” din București, sugestiv intitulat Bijuterii Muzicale.

Expozitia Ilustratii din cuvinte26aprilie2018Consiliul Judeţean Prahova şi Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, în parteneriat cu Colegiul Naţional "Ion Luca Caragiale" Ploieşti, vă invită joi, 3 martie 2018, ora 11.00, la sediul său din Ploieşti, str. Toma Caragiu nr. 10, la vernisajul expoziţiei lunii mai "Ilustraţii din cuvinte - expoziţie de caligrafie", ediţia a III-a.

Ev personalitati din Marele Razboi 26aprilie2018Consiliul Judeţean Prahova şi Muzeul „Conacul Bellu” Urlați, secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, vă invită vineri, 27 aprilie 2018, începând cu ora 11.00, la sediul său din Urlați, strada Orzoaia de Sus nr. 12, să participați la matineul muzeal „Evenimente și personalități din timpul Marelui Război”, organizat sub egida Programului național "România 100".

vernisaj centenar patrimoniu cultural romanesc 18aprilie2018Consiliul Judeţean Prahova şi Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova în parteneriat cu Asociația Română de Drept Umanitar – Filiala Prahova, vă invită marţi, 24 aprilie 2018, ora 11.30 la sediul său din Ploieşti, str. Toma Caragiu, nr.10, la vernisajul expoziţiei temporare de pictură “Centenar – Patrimoniul cultural românesc în contextul Anului European al Patrimoniului”.