Conferinta Reginele RomanieiSub egida Zilei Naţionale a Culturii, Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova organizează, în colaborare cu Direcţia pentru Cultură Prahova, marţi, 16 ianuarie 2018, ora 15.00, în sala Auditorium, la sediul său din Ploieşti, str. Toma Caragiu nr. 10, conferinţa „Reginele României – Istorie şi cultură”, susţinută de cunoscutul istoric prof.univ.dr. Georgeta Filitti.

Ziua culturii nationale11.01.2018Cu prilejul celei de-a VIII-a ediții a Zilei Culturii Naționale, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova și secțiile sale, din Ploiești și județ, omagiază personalități ale culturii prahovene și naționale prin depuneri de flori la statuile acestora și organizarea următoarelor activități:

Memorial Paul Constantinescu1Miercuri, 20 decembrie 2017, ora 11.00 la Muzeul memorial „Paul Constantinescu” - secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova va avea loc manifestarea - IN MEMORIAM – PAUL CONSTANTINESCU (30.06.1909-20.12.1963).

Cezar Petrescu la ceas aniversarJoi, 14 decembrie 2017, ora 11.00, Muzeul Memorial „Cezar Petrescu” din Buşteni, str. Tudor Vladimirescu nr. 1, secţie a Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, organizează simpozionul „Cezar Petrescu la ceas aniversar”, prilejuit de sărbătorirea a 50 de ani de la deschidere.

Serata muzeala Traditii romanesti1Muzeul ,,Conacul Bellu” din Urlaţi, str. Orzoaia de Sus, nr. 12, secţie a Muzeului Judeţean de Istorie și Arheologie Prahova, organizează miercuri, 15 noiembrie 2017, ora 17.00, în colaborare cu Liceul „Brâncoveanu Vodă” Urlaţi, serata muzeală ,,Tradiţii româneşti”.