romania mare 12nov20181Sub egida programului național „România, 100 de ani”, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova vă invită la sediul său din Ploieşti, str. Toma Caragiu nr. 10, să vizitaţi expoziţia temporară a lunii noiembrie „România Mare. Repere internaţionale 1918 - 1919”, care prezintă bunuri culturale de excepţie – globul pământesc, 1920; Pactul Societăţii Naţiunilor, 1919 – achiziţii recente în patrimoniul muzeal al instituţiei.

De centenar ConaculBellu 6nov20181Sub egida programului naţional „România 100 de ani”, Muzeul „Conacul Bellu” Urlați, secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, vă invită miercuri, 6 noiembrie 2018, de la ora 11.00, la sediul său din Urlați, strada Orzoaia de Sus nr. 12, să participaţi la matineul muzeal „De Centenar la Conacul Bellu”, organizat în colaborare cu Şcoala „Sfântul Vasile” Ploieşti.

Ev Ferdinand 23oct2018Sub egida Programului Naţional „România 100 de ani” şi a Zilei Armatei Române, Muzeul Memorial „Nicolae Iorga”, secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, vă invită joi, 25 octombrie 2018, ora 11.00, la vernisajul expoziției temporare „Ferdinand I – Întregitorul de neam și țară”, care va avea loc la sediul Muzeului de Artă Religioasă din Vălenii de Munte, str. George Enescu nr. 1.

caragea 5oct20181Sub egida Anului European al Patrimoniului, Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova invită iubitorii istoriei dreptului românesc şi ai cărţii vechi la vernisajul expoziţiei lunii octombrie: "Bicentenarul Codului Caragea (1818-2018)”, care va avea loc vineri, 5 octombrie, ora 11.00 la sediul din Ploieşti, strada Toma Caragiu, nr. 10.

ziua limbii romane 29august2018În Anul European al Patrimoniului, cu prilejul celei de a VI-a ediţii a Zilei Limbii Române, înscrisă în programul naţional "România 100", Consiliul Judeţean Prahova şi Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova cu secţiile sale, celebreză una dintre cele mai importante zile ale identităţii naţionale prin următorul program

ziua imnului 29iulie20181În Anul Centenarului Marii Uniri, Consiliul Judeţea Prahova şi Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova cu secțiile sale din județ vă invită, în perioada 25-29 iulie, la manifestările culturale dedicate Zilei Imnului Național al României, organizate sub egida Programului Național „România 100 de ani”:

Costumul popular muntenesc 25iulie20181Sub egida Programului Naţional „România 100 de ani”, Consiliul Judeţean Prahova şi Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova vă invită miercuri, 25 iulie 2018, ora 11.30, la sediul său din Ploieşti, str. Toma Caragiu nr. 10, să participaţi la vernisajul expoziţiei temporare „Repere identitare – Costumul popular muntenesc”.

Ziar Consiliul Judetean Prahova