Unirea Principatelor Romane 24ianuarie2020Cu prilejul aniversării a 161 de ani de la Unirea Principatelor Române, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova și secțiile sale, din Ploiești și județ, organizează în perioada 20-23 ianuarie 2020 următoarele activităţi cultural-educative:

1decembrie2019În perioada 27-29 noiembrie 2019, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova și secțiile sale, din Ploiești și județ, organizează următoarele activităţi cultural-educative dedicate sărbătoririi Zilei Naţionale a României – 1 Decembrie:

Nicolae Iorga 27nov2019Miercuri, 27 noiembrie 2019, începând cu ora 11.00, La Muzeul de Artă Religioasă din Vălenii de Munte, str. George Enescu nr. 1, va avea loc Medalionul comemorativ „Nicolae Iorga”, organizat la 79 de ani de la moartea istoricului român de Muzeul Memorial „Nicolae Iorga”, secţie a Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova.

noaptea cercetatorilor 2019Muzeul Judeţean de Ştiinţele Naturii Prahova alături de Institutul de Antropologie Fr. I. Rainer al Academiei Române, Colegiul Naţional N. Iorga din Vălenii de Munte, Alianţa Franceză Ploieşti şi Liceul de Poliţie V. Lascăr din Câmpina, vă invită vineri, 27 septembrie 2019, să descoperiţi cele mai atractive rezultate ale cercetării din domeniul ştiinţelor naturii, antropologiei, roboticii şi fizicii, chimiei