omagiu caragialeVă invităm vineri, 22 iunie 2018, începând cu ora 10.00, la sediul Muzeului „Ion Luca Caragiale” din Ploieşti, str. Kutuzov nr.1, secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, să-l omagiem pe genialul dramaturg Ion Luca Caragiale (1852-1912), la 106 ani de la trecerea în eternitate, cel care a dăruit românilor o operă cu un caracter profund moralizator, în care a surprins cu acuratețe tipologii umane actuale și astăzi.

22 6 18 ist1Din 2013, bluza tradițională românească a dobândit o zi numai a ei, 24 iunie – Ziua Universală a Iei. În calendarul popular, în aceeași zi se sărbătoresc Sânzienele, ființe mitologice care, în imaginația colectivă, capătă înfățișarea unor fete învășmântate în ii, purtând pe cap cununi din spice de grâu și din sânziene, plante ce înfloresc în această perioadă.
În 2018, Anul European al Patrimoniului Cultural, în semn de profund respect pentru tradițiile și obiceiurile populare românești, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova și secțiile sale din județ vor celebra Ziua Universală a Iei:

afis ziua portilor deschise budureascaJoi, 21 iunie 2018, ora 12.00, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova organizează ZIUA PORȚILOR DESCHISE la Rezervația Arheologică Budureasca. Iubitorii de istorie și arheologie sunt așteptați la baza Rezervației Arheologice Budureasca, comuna Vadu Săpat, județul Prahova, pentru a afla mai multe informații cu privire la istoricul și cercetările întreprinse în acest important sit arheologic.

Rolul muzeelor muzeografia romaneasca 4iunie20181Sub egida programului național "România 100", Consiliul Judeţean Prahova şi Muzeul Memorial „Nicolae Iorga” Vălenii de Munte, secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, organizează, în perioada 7–8 iunie 2018, la sediul Muzeului de Artă Religioasă din Vălenii de Munte, str. George Enescu nr. 3, Sesiunea Națională de Comunicări Științifice „Rolul muzeelor memoriale în muzeografia românească”.

Ziua copilului2018Consiliul Judeţean Prahova şi Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova cu secțiile sale din Ploiești și județ organizeazã cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului activitãți interactive, cu acces liber -ateliere de creație, concursuri, expoziții

Muz ist program estival2018Consiliul Judeţean Prahova şi Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova cu secțiile sale muzeale din Ploiești și județ oferã copiilor posibilitatea participãrii la ateliere interactive de creație/comunicare și la interesante incursiuni cultural-istorice, în vederea petrecerii instructiv-educative a vacanței de varã 2018

Noaptea muzeelor 19mai2018Iniţiată de Ministerul Culturii şi Comunicării din Franţa și patronată în prezent de Consiliul Europei, de UNESCO şi de Consiliul Internaţional al Muzeelor, Noaptea Muzeelor este un eveniment de succes desfăşurat la nivel internaţional şi aflat anul acesta la a 14-a ediţie.

ziua internationala a muzeelor 18mai2018Sub egida programului național "România 100" şi a Anului European al Patrimoniului Cultural, Consiliul Județean Prahova și Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova cu secțiile sale din Ploiești și județ, vă invită vineri, 18 mai 2018, la evenimentele culturale organizate cu ocazia celei de-a 41-a ediții a Zilei Internaționale a Muzeelor, care se desfășoară sub tema „Muzee hiperconectate: abordări noi, public nou”.