Comunicate de presă

Anunțuri

Zilele Nichita Stanescu 15martie2018Consiliul Județean Prahova împreună cu Muzeul Judeţean de Artă Prahova „Ion Ionescu-Quintus“ vă invită joi, 15 martie 2018, ora 17.00, la vernisajul expoziţiei "Vis cu Nichita", eveniment dedicat Centenarului "România 100"

Manifestarea îi are ca protagoniști pe: Marius Barb, Camil George Mihăescu, Letiţia Oprişan, Cristian Bădescu, Elena Dăscălescu, Andreea Rus, Valeriu Sepi, Ioana Lavinia Streinu, Angela Paşca, Răzvan Paul Mihăescu, Ruxandra Papa, Alexandru Szabo, Dumitru Macovei, Mircea Deaca, Dan Munteanu, Cecilia Găinaru, Mihai Cârstea, Gheorghe Dănilă, Kőmives Andor, Gruia Rotariu, Raluca Radovici, Mihaela Filoteanu, Ioan Oratie, Nicolai Parfeni, Diana Brăescu, Bogdan Breza, Costin Neamţu, Bogdan Lascăr, Roxana Dumitrache, Ilie Cioartă, Valeriu Şuşnea, Mara Vîlceanu Breza.

Expoziția va fi prezentată de dr. Radu George Serafim și îl are ca invitat de onoare pe E.S. George Călin, Ambasador Convenția O.N.U Geneva.

Evenimentul se înscrie în seria de manifestări din cadrul Festivalului Internațional de Poezie „Zilele Nichita Stănescu“ și este dedicat Centenarului "România 100" (1918-2018).

Zilele Nichita Stanescu 15martie2018