Consiliul Judeţean Prahova a organizat, astăzi, 25 mai, o întâlnire informală a primarilor din judeţ cu conducerea Agenției pentru Dezvoltare Regională (ADR) Sud Muntenia pentru prezentarea Programului Operațional Regional (POR) pentru Regiunea Sud Muntenia 2021-2027.

Liviu Gabriel Muşat, directorul ADR Sud Muntenia, a apreciat efortul CJ Prahova pentru programele europene aflate în derulare, dar şi-a exprimat convingerea că judeţul nostru poate fi fruntaş în privinţa contractelor ce urmează a fi derulate prin POR 2021-2027 nu doar în regiunea Sud Muntenia, ci la nivel de ţară.

Întâlnirea a fost una interactivă, în cadrul căreia Luminiţa Zezeanu, directorul Direcției Autoritate de Management POR Sud Muntenia, le-a oferit celor prezenţi toate informaţiile, disponibile la acest moment, despre POR 2021-2027.

Spre deosebire de programele precedente, acesta se doreşte a fi unul „suplu“, cu cinci axe prioritare.

Obiectivul general al POR SE 2021-2027 este creșterea competitivității economice regionale și îmbunătăţirea condițiilor de viață ale comunităților locale prin sprijinirea dezvoltării mediului de afaceri, a infrastructurii și serviciilor, în scopul reducerii disparităților intraregionale și dezvoltării sustenabile, prin gestionarea eficientă a resurselor, valorificarea potențialului demografic și de inovare, precum și prin asimilarea progresului tehnologic.

Conducerea CJ Prahova i-a asigurat pe cei prezenţi de toată deschiderea în privinţa informării şi colaborării în accesarea fondurilor nerambursabile pentru proiecte sustenabile care vor aduce plusvaloare locuitorilor judeţului Prahova.

POR 2021-2027

Hartă deszăpezire