Consiliul Judeţean Prahova a semnat astăzi, 07.06.2020, un contract de finanţare pentru Programul privind elaborarea şi/sau actualizarea planurilor urbanistice generale (PUG) şi a regulamentelor locale de urbanism pentru 13 unităţi administrativ-teritoriale (UAT).

Banii sunt alocaţi din bugetul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei.
Contractul are termen de implementare până la data de 31.12.2021.

Conform contractului, U.A.T-urile care vor primi prin Consiliul Județean Prahova fonduri pentru realizarea PUG-urilor sunt: Ariceştii Zeletin, Bertea, Chiojdeanca, Ciorani, Cocorăştii Colţ, Colceag, Fântânele, Floreşti, Plopeni, Şoimari, Tătaru, Vadu Săpat, Vălenii de Munte.

Acest contract este doar un prim pas în accesarea unor astfel de fonduri, Consiliul Judeţean Prahova întreprinzând toate demersurile necesare ca toate celelalte U.A.T-uri cuprinse în Programul privind elaborarea şi/sau actualizarea planurilor urbanistice generale (PUG) şi a regulamentelor locale de urbanism, să beneficieze de finanţare pentru realizarea PUG-urilor.

harta prahova

Hartă deszăpezire