Preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Iulian Dumitrescu, a semnat astăzi, 04.08.2021, contractul pentru Servicii de elaborare a Studiului de Fezabilitate pentru obiectivul de investiţii „Variantă Ocolitoare Băneşti-Valea Doftanei“.

Studiul propune analiza a două variante de drum ocolitor, ambele având o lungime de aproximativ 20 Kilometri.

Realizarea acestei centuri ocolitoare va duce la creșterea mobilității, preluarea unor valori importante de trafic din zona municipiului Câmpina spre Valea Doftanei şi, implicit, descongestionarea circulaţiei rutiere, la reducerea timpului de deplasare pentru transportul de persoane, mărfuri, materie primă etc. De asemenea, această nouă arteră va spori siguranţa circulaţiei rutiere şi pietonale, va duce la scăderea noxelor şi va contribui la dezvoltarea zonei.

Varianta ocolitoare, care va avea caracteristicile unui drum judeţean, va beneficia de o serie de lucrări de artă de tip poduri şi podeţe, de pasarele, de stabilizare a malurilor şi amenajarea cursului râului Doftana în zonele afectate.

Studiul de Fezabilitate pentru varianta ocolitoare Băneşti – Valea Doftanei va fi realizat de Asocierea 3TI PROGETTI ITALIA -INGEGNERIA INTEGRATA S.P.A (lider de asociere) şi SC PROSPECT DRILL SRL (asociat).

Durata realizării acestui SF, finanţat din fonduri ale Consiliului Judeţean Prahova, este de 90 de zile de la semnarea contractului. După finalizarea acestuia va fi demarată licitaţia lucrărilor execuţiei drumului.
Studii similare au fost semnate deja pentru Azuga-Buşteni, Mizil, urmând ca după finalizarea procedurilor de licitaţie să fie contractate şi SF-urile variantelor ocolitoare Păuleşti şi Comarnic.

Hartă deszăpezire

deszapezire