Duminică, 24 ianuarie 2016, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Bogdan Toader, a participat la Colegiul Naţional “Al. Ioan Cuza” şi la Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova la manifestările prilejuite de împlinirea a 157 de ani de la Unirea Principatelor Române.

După alocuţiunile oficialităţilor despre importanţa evenimentului au avut loc ceremoniile de depunere a florilor la cele două busturi ale  domnitorului Alexandru Ioan Cuza din curtea  Colegiului Naţional “Al. Ioan Cuza” şi a muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova. La eveniment au mai participat, Rodica Paraschiv, prefectul Judeţeului Prahova, Cristian Mihai Ganea, viceprimar cu atribuţii de primar, Fabioara Ionescu, administratorul public al judeţului, subprefectul Mădălina Lupea, senatori şi deputaţi, directori ai instituţiilor de cultură, reprezentanţi ai Inspectoratului Şcolar şi ai partidelor politice, cadre militare, elevi şi studenţi. Din partea Consiliului Judeţean Prahova au mai participat consilierii judeţeni Niculescu Diana, Ludmila Sfîrloagă, Gheorghe Neaga, Adrian Dobre, Rareş Enescu, Dorin Tudora şi Toma Pinţoiu.

24 ianuarie-1
24 ianuarie-2