Covoare asfalticeSăptămâna aceasta Consiliul Județean Prahova a demarat lucrările de așternere covoare asfaltice pe rețeaua de drumuri județene.

În această etapă sunt incluse mai multe tronsoane de drumuri judeţene, totalizând 56 de kilometri în lungime. Zonele covoarelor asfaltice au fost stabilite de comun acord cu primarii, fiind alese zonele cele mai degradate, de preferință intravilanul localităților.

Lucrările, în valoare de aproximativ 5.000.000 lei, se execută de către Societatea Strabenbau Logistic SRL Blejoi, cu termen de finalizare în 45 de zile, fiind realizate tronsoane de drum cuprinse între 500 și 3500 ml.

În primăvara acestui an Consiliul Județean Prahova a finalizat restul de 15 km covare asfaltice, lucrări contractate în anul 2016, dar sistate din cauza condițiilor meteo nefavorabile.

Hartă deszăpezire

deszapezire