În anul 2013, Consiliul Județean Prahova a semnat un contract de finanțare din Fondul European de Dezvoltare Regională, continuat, prin semnarea fazării în octombrie 2017, prin Fondul de Coeziune, pentru Proiectul “Sistem de Management Integrat al Deșeurilor în Județul Prahova” (SMID) cu ajutorul căruia s-au realizat o serie de obiective care, împreuna cu celelalte investiții specifice existente, constituie infrastructura necesară realizării unui management integrat al deșeurilor in judetul Prahova, în conformitate cu prevederile legislației naționale în vigoare.

Prin finalizarea tuturor obiectivelor Proiectului SMID, ținând cont de calitatea și cantitățile de deșeuri colectate și tratate, în actualul flux al deșeurilor, o cantitate însemnată este dirijată a fi eliminată prin depozitare. Având în vedere potențialul energetic pe care aceste deșeuri îl au și pentru a veni în întâmpinarea noilor ținte prevăzute de Parlamenul European în "Circular Economy Package" din 19 aprilie 2018, prin care se dorește limitarea eliminării prin depozitare în rampe ecologice a deșeurilor municipale, la un procent de maximum 10%, până în anul 2035, Consiliul Județean Prahova își propune identificarea unei tehnologii de valorificare energetică a acestor materiale, cu producerea de energie termică și/ sau electrică, cu mențiunea că această valorificare energetică nu presupune incinerarea, ci se referă la tehnologii de tipul gazeificării sau similar.

În urma analizării oportunităților de finanțare nerambursabilă, Județul Prahova a identificat posibilitatea realizării unui Proiect, intitulat ENERGIE DIN DEȘEURI ȘI CONSTRUIRE LINIE PRODUCERE SRF, din sursa Mecanismul financiar norvegian 2014-2021, prin care Norvegia contribuie la reducerea disparităţilor economice şi sociale în Spaţiul Economic European, Programul Energie, al cărui Operator de Program este Innovation Norway.

Astfel, în perioada 23-25 mai a.c., o delegație comună, constituită din reprezentanți ai Consiliul Județean Prahova și reprezentanți ai Primăriei Ploiești, s-a deplasat în Norvegia, la Sarpsborg, pentru a vizita o instalație de gazeificare a deșeurilor municipale și pentru a identifica posibile variante de colaborare și finanțare a tehnologiei, care să ne permită transformarea materialelor ce nu mai pot fi reciclate în energie termică și/sau electrică.

Proiect SRF