dragobete 21feb2019Doamne ajută cui sărută şi prieşte cui iubeşte! Este îndemnul sub care, Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova vă invită vineri, 22 februarie 2019 începând cu ora 10.00, pe strada Toma Caragiu nr. 10, Ploieşti, să celebrăm dragostea, bucuria, energia, tinereţea şi emoţia primelor trăiri ale gesturilor tandre ce anunţă venirea primăverii.

dragobete 24feb2019Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova şi secţiile sale din Ploieşti şi din judeţ vă invită, în zilele de 20, 22 şi 24 februarie 2019, să celebrăm cu "Drag şi dragoste de Dragobete” tradiţiile şi obiceiurile specifice sărbătorii iubirii la români.

unirea principatelor 24ian2019Cu prilejul aniversării a 160 de ani de la Unirea Principatelor Române, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova și secțiile sale, din Ploiești și județ, organizează următoarele activităţi cultural-educative:

ziua culturii nationale 15ian2019Cu prilejul celei de-a IX-a ediții a Zilei Culturii Naționale, marţi, 15 ianuarie 2019, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova și secțiile sale, din Ploiești și județ, omagiază personalități ale culturii prahovene și naționale prin depuneri de flori la statuile acestora și organizarea următoarelor activități:

Ziar Consiliul Judetean Prahova