Consiliul Județean Prahova și Centrul Județean de Cultură Prahova, vă invită joi, 22 februarie 2018, ora 15.00, Sala Orion, Palatul Culturii Ploiești, et. 2, la a doua ediție a Colocviilor Societății Prahovene de Antropologie Generală, din cadrul Programului Cultura Dialogului și la lansarea Anuarului Societăţii Prahovene de Antropologie Generală, anul 3, numărul 3, Ploieşti, Editura Mythos, 2017, coordonator Sebastian Ştefănucă, anuar care cuprinde studii, cercetări, articole, materiale video, toate cu tematică antropologică, cu scopul de a încuraja cercetarea științifică și de a valorifica rezultatele acesteia.

În cadrul Colocviului vor fi susținute alocuțiuni, prezentări, susțineri de idei și articole și va fi prezentat filmul Încondeierea ouălor la Filipeștii de Pădure, realizat de Anișoara Ștefănucă, film care reprezintă o descriere etnografică a încondeierii ouălor într-unul din puținele locuri de atestare a acestui obicei în județul Prahova.
CJC anuarul societatii ph 22feb2 18

Hartă deszăpezire