Consiliul Județean Prahova, Biblioteca Județeană ”Nicolae Iorga” și Asociația Română de Drept Umanitar Prahova vă învită la celebrarea ZILEI DREPTULUI INTERNAȚIONAL UMANITAR – ediția a V-a dedicată Centenarului Marii Uniri.

Luni, 14 mai 2018, ora 9.00, Palatul Culturii - Sala Marea Unire

Program:

- Lansare de carte: ”Drept Internațional Umanitar. Patrimoniul, tradițiile și valorile culturale românești în anul Centenarului Marii Uniri”.
- Lansarea Catalogului aniversar dedicat Centenarului Marii Uniri.
- Festivitatea de premiere a câștigătorilor concursului de creație civic literară cu tema: ”Copiii-promotori ai conservării patrimoniului cultural național”.
- Vernisajul expoziției de pictură cu tema: ”Centenar-Patrimoniul, tradițiile și valorile culturale naționale în contextul Anului European al Patromoniului Cultural”.

BJIorga Ziua dreptului umanitar 14mai2018