Serviciul Public Județean Salvamont Prahova

BANU Daniel

Prezentare:

SFATURI PENTRU TURISTI

1. Inainte de plecarea in excursie informati-va despre itinerarul propus, gradul de dificultate al traseului, starea vremii si programul de functionare al mijloacelor de transport pe cablu.
2. Plecati pe munte cu echipament adecvat si harta zonei. Nu uitati sa puneti in rucsac lanterna si trusa de prim ajutor.
3. Evitati sa plecati singur la drum.
4. Informati cabanierul asupra traseului pe care doriti sa-l urmati si inscrieti-va in Registrul de trafic al turistilor.
5. Alegeti traseele in functie de pregatirea fizica si psihica a celui mai slab din grup.
6. Folositi doar traseele marcate. Urmariti marcajele si indicatoarele de pe traseu.
7. In cazul aparitiei dificultatilor pe traseu sau inrautatirii vremii retrageti-va la cea mai apropiata cabana.
8. Nu consumati bauturi alcoolice inainte si in timpul drumetiilor.
9. Nu deteriorati amenajarile turistice, marcajele sau indicatoarele.
10. Respectati monumentele naturii si ariile protejate.
11. Nu aruncati deseuri in zona montana.
12. Nu faceti focul in padure si pe pasunile alpine.
13. In caz de accident reactionati prompt si eficace pentru a proteja si asigura accidentatul. Anuntati salvamontul specificand urmatoarele: ce s-a intamplat, cate persoane au nevoie de ajutor, cand s-a produs accidentul si locul unde se gasesc persoanele accidentate.
14. In caz de ratacire pastrati unitatea grupului. Ramaneti treji si constienti. Miscati-va pe loc pentru a preveni hipotermia. Nu consumati alcool. Anuntati salvamontul.
15. Apelati cu incredere la ghizii montani autorizati si la membrii salvamont.

DECALOGUL SCHIORILOR – REGULILE DE CONDUITA ALE SCHIORILOR

Schiorii amatori si de performanta, precum si utilizatorii de snowboard trebuie sa respecte urmatoarele reguli de conduita:
1. Sa schieze in asa fel incat sa nu puna in pericol viata altui schior sau sa ii cauzeze acestuia un prejudiciu.
2. Sa isi adapteze viteza si maniera proprie de a schia potrivit pregatirii tehnice, conditiei fizice, starii zapezii, gradului de dificultate al partiei, conditiilor atmosferice si densitatii traficului de pe partie.
3. Sa isi aleaga cu grija traiectoria pe care urmeaza sa coboare, in scopul protejarii schiorilor aflati in aval.
4. Sa depaseasca schiorul aflat in aval fie pe partea dfreapta, fie pe partea stanga, cu conditia ca aceasta depasire sa fie suficient de largha pentru o eventuala evolutie neasteptata a celui care urmeaza sa fie depasit.
5. Sa se asigure, printr-un examen atent al traficului din amonte si al celui din aval, ca atat el cat si alti schiori sunt in afara oricarui pericol cu ocazia traversarii unei partii sau reluarii parcursului dupa o oprire temporara pe aceasta.
6. Sa evite stationarea pe partie, mai ales pe portiunile inguste ale acesteia ori pe cele lipsite de vizibilitate. In cazul caderii, sa elibereze partia in cel mai scurt timp posibil.
7. Sa utilizeze numai marginea partiei, in cazul in care este obligat sa urce sau sa coboare pe jos.
8. Sa respecte indicatoarele de semnalizare si balizele de marcare instalate pe partie si traseele de schi pentru agrement.
9. Sa anunte Salvamontul, in cazul accidentarii unui schior si sa acorde sprijin la transportarea acestuia.
10. Sa isi decline identitatea in fata organelor abilitate, in cazul in care a fost martorul unui accident sau l-a provocat el insusi.

CODUL INTERNATIONAL DE SEMNALIZARE PE MUNTE IN CAZ DE PERICOL

Semnalele ce trebuie lansate in spatiu de catre turistii aflati in pericol sunt: luminoase, vizuale si acustice.

I. Semnale luminoase:

– Noaptea: cu ajutorul lanternei, al unui felinar, foc de tabara, flacara unui primus, prin acoperirea-desoperirea lor cu o patura, hanorac, etc.
– Ziua: se pot lansa cu ajutorul unei oglinzi.

II. Semnale vizuale: in afara de semnale luminoase, se pot executa semne vizuale prin fluturarea unei esarfe sau a oricarui obiect de imbracaminte.

III. Semnale acustice: se lanseaza in spatiu strigate, fluieraturi sau se lovesc obiecte metalice.

De retinut:

– semnalele, indiferent de natura lor, se lanseaza cate 6 pe minut;
– dupa grupul de 6 semnale se face pauza de un minut, apoi se reia procedura;
– raspunsul este constituit de 3 semnale pe minut, urmate de un minut pauza.

TELEFOANE UTILE:

Sef serviciu: Daniel Banu – tel: 0724.212.583
Sef formatie Salvamont Sinaia: Nicolae Cojanu – tel: 0726.686.681; 0733.930.791
Sef formatie Salvamont Busteni: Gheorghe Cotinghiu – tel: 0734.889.152; 0724.272.406
Sef formatie Salvamont Azuga: Alexandru Bartoiu – tel: 0734.889.132; 0725.039.648
Sef formatie Salvamont Cheia: Dragos State – tel: 0734.889.133; 0722.140.858
DISPECERATUL NATIONAL SALVAMONT Salvamont (0725 826 668)

Site-ul Serviciului Public Judetean Salvamont Prahova : www.salvamontprahova.ro

Noutăți:

Nicio informație disponibilă momentan

Puteți schimba aceste setări oricând.

• Esențial: Autentifică logarea dvs. în contul de utilizator

• Analiză: Ține evidența locației și regiunii bazat pe IP